


| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | 4.3 V |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 12 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | -20 V |
| Line Regulation | 1.5 mV |
Stock: 313
Distributors
pcbx
Unit Price$3.62248
Ext.Price$3.62248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.62248 | $3.62248 |
| 10 | $2.77497 | $27.74970 |
| 25 | $2.63542 | $65.88550 |
| 50 | $2.50289 | $125.14450 |
| 100 | $2.37703 | $237.70300 |
| 300 | $2.25750 | $677.25000 |
| 500 | $2.14398 | $1071.99000 |
| 1000 | $2.03613 | $2036.13000 |
